Kemény vita a minimálbér körül

A munkaadók maximum 2,6 százalékkal emelnék a minimálbért és a szakmunkás-bérminimumot 2013-ban, a szakszervezeti oldal viszont legalább a várható infláció mértékével szeretne növelni.

Hétfőn ülésezett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF), amelyen a jövő évi bérekről cseréltek véleményt az oldalak.

Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-Coop Szövetség elnöke elmondta: a munkaadók mindkét kötelező bérelemnél maximum 2,6 százalékos emelést tartanának elfogadhatónak, és ezen álláspontjukat ismertették a hétfői ülésen. A jelenleg 93 000 forintos minimálbérnél ez 95 418 forintos bért, a szakmunkás-bérminimumnál – amely jelenleg 108 ezer forint – 110 808 forintos bért jelentene2013-ban.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta: miután a parlament elfogadta a jövő évi adó- és cafetéria szabályokat, a peremfeltételekről szóló vita befejeződött, immár adott az az adókörnyezet, amelybe be kell illeszteni a bértárgyalásokat. A főtitkár kifejtette: a munkaadók szerint közgazdaságilag továbbra sem indokolt a béremelés, ugyanakkor mindenképpen szeretnének megállapodni a szakszervezetekkel, ezért egy minimális elmozdulásra lehetőséget látnak. Ez szerény mértékű, de érzékelhető emelés lenne – fogalmazott Dávid Ferenc.

A 2,6 százalékos emelés egyébként a fele lenne annak, amennyivel jövőre az árak átlagosan emelkedhetnek, az infláció ugyanis 5-5,5 százalék között alakulhat mérvadó becslések szerint.

A szakszervezetek többet akarnak

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, a korábbi javaslatuk, hogy a kormány az adórendszer oldaláról támogassa a bérek emelését, tárgytalan, mivel már elfogadták a jövő évi adótörvényeket. Az MSZOSZ elnöke nem optimista a megállapodás lehetőségével kapcsolatban. Hangsúlyozta: a szakszervezeti oldal továbbra is legalább az infláció mértékével történő béremelést szeretne, ezen mérték alatt “nincs megállapodás”. Ez azt jelenti, hogy a szakszervezetek 98 ezer forintnál kisebb minimálbérbe nem hajlandóak belemenni.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke azt mondta: a kormány ígéretet tett arra, hogy megvizsgálja, milyen hatással lenne az infláció mértékével megegyező béremelés az 5 munkavállalónál kevesebbet foglalkoztató vállalkozásokra és az önfoglalkoztatókra. A Munkástanácsok szerint a bérpótlékok miatti, átlagosan 10-15 százalékos jövedelemkiesést is rendezni kell – mondta az elnök. Ő úgy vélte, a versenyszférában működő cégek az utóbbi években megtakarítottak annyit, hogy az infláció mértékével megegyező béremelés kigazdálkodható lenne.

A bértárgyalásokat, a cégek mozgásterét több dolog befolyásolja. A gazdaság idén 1 százaléknál nagyobb mértékben zsugorodott, jövőre jó esetben nő némiképp, vagyis innen nézve a vállalkozók bevétele aligha fog nőni. Az adóváltoztatások egy része terhet vesz le a cégek válláról (tényleg egykulcsos lesz az szja, jön a munkahelyvédelmi akcióterv), más része viszont növeli a terhüket (a béren kívüli juttatásokat sújtó elvonás nő, jönnek a különadók, több adó emelkedik, a bérkompenzáció egy része megszűnik), összességében nehéz helyzetben vergődik a cégek nagy része. A gazdasági teljesítőképességtől elrugaszkodó béremelés munkahelyek tízezreit szüntetheti meg a versenyszférában, ahogyan az idén év elején történt.

Sok mindenre kell figyelni

A VOSZ egyébként javasolni fogja, a megállapodásba foglalják bele, hogy a munkaadók tárgyalási kötelezettséget vállalnak a bérrel kapcsolatban. Ennek keretében 2013-ban 5-6 hónap után – vagyis körülbelül a jövő év nyarán – ismét leülnének a szakszervezetekkel és a kormánnyal, és hiteles, gyors értékelést készítenének a gazdasági helyzetről. Ha itt pozitív elmozdulást látnak, akkor a bérekben “további előrelépés lehet munkavállalói szempontból” – ismertette.

Zs. Szőke Zoltán arról tájékoztatott, hogy indítványozták, a bérmegállapodásban ajánlják a munkaadók figyelmébe, az Erzsébet-utalványból jövőre a jelenlegi havi 5 ezerrel szemben 8 ezer forint adható kedvezményesen. Felmerült az is, hogy a nagyon bérérzékeny ágazatokra a munkahelyek megtartása érdekében ágazati minimálbért vezetnének be, és javasolnák a jobb helyzetben lévő munkaadóknak, hogy ha megtehetik, ne csak a törvényben meghatározott kötelező bért adják, hanem annál többet.

A tárgyalások jövő hétfőn folytatódnak. Zs. Szőke Zoltán szerint, ha akkor nem lesz megállapodás, akkor a kormány határozza majd meg a minimálbért.

Article source: http://hu.origo.feedsportal.com/c/33150/f/622409/s/25f8cab5/l/0Lvallalkozoi0Bnegyed0Bhu0Cvnegyed0C20A1211260Ekemeny0Evita0Ea0Eminimalber0Ekorul0Bhtml/story01.htm