Rezsicsökkentés: az EU jobban tudja?

A Népszavában teret nyertek az energiaszolgáltatókhoz közelálló cégek és bizonygatták, a közvélemény vélekedése ellenére az EU által közreadott statisztikai adatok nem igazolják a hazai energiaszolgáltatási árak irreális magas voltát.

Két tanulmány szerint irreálisan sokba kerül a társadalomnak a rezsicsökkentés – írja a Népszava online. A kutatás során azt is megállapították a közműszolgáltaltások árának enyhítése pont a szegényeken nem segít. Állítólag a 100 milliárd forintra becsülhető tehercsökkenés kétharmada a legmagasabb jövedelmű 20 százalékhoz jut el.

Kaderják Péter, a REKK Energiapiaci Tanácsadó Kft. igazgatója szerint a villanyáram kisfogyasztói árának tízszázalékos csökkentését a nagyfogyasztók és az állam fizeti meg, a gázszektorban azonban differenciáltabb az árcsökkentés terhének szétosztása.

A rezsicsökkentés egyik távlati hatása a REKK szerint az, hogy a lakosság kevésbé lesz érdekelt az energiahatékonysági beruházásokban, így elmaradhat az ablakcsere, a falak hőszigetelése és a fűtési rendszer korszerűsítése, továbbá kevesebben szereltetnek a házuk tetejére napkollektort és napelemet.

Az elemzés szerint lójában a rezsicsökkentés gazdasági kihatásai már középtávon is súlyos gondokat okozhatnak - hívja fel a figyelmet az elemzés.

A GKI Energiakutató Kft. úgy gondolja a lakossági gáz- és villanyár 10 százalékos mérséklésének gazdasági alapja és indokoltsága teljességgel hiányzik.

A világpiaci gázár talán csökken, de ez közvetlenül egyelőre nem érinti a magyar beszerzési árat, majd csak az új (2015-től érvényes) megállapodás alapján. Hasonló a helyzet a távhő és a tervezett vízszolgáltatás és szennyvízelvezetés, illetve a szemétszállítás esetében. Globalizált világunkban az energiahordozók árcentrumát képező kőolaj világpiaci ára olyan külső adottság, amelyet a nemzetgazdaság egészének viselnie kell.

A felmérés szerint a kormányzat és a közvélemény vélekedése ellenére a hozzáférhető EU által közreadott statisztikai adatok nem igazolják a hazai energiaszolgáltatási árak irreális magas voltát.

Nyertek a szolgáltatók

Az energiaszolgáltatók januárban bírósághoz fordultak a kormány lépése miatt. Győztek. Lobbizásainak eredményeként az egyszeri, tízszázalékos rezsicsökkentéssel az idén véget ért az energiatarifák mérséklése.

Március 12-én az Országgyűlés megszavazta, március 14-én pedig már életbe is lépett, és folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazható az a törvény, amely szerint az energiaszolgáltatók nem háríthatják át különadókból fakadó többletköltségeiket a fogyasztókra. Aznap a Tigáz DSO Földgázelosztó Kft. elállt az energiahivatal elleni pertől, miután a kormány jelezte, hogy esélyük sincs nyerni.

30-40 százalékos csökkentésre lenne szükség

Fidesz szemfényvesztő trükkökkel állít olyan látszatot, hogy hatalmas csökkentés éri a közműköltségeket – nyilatkozta korábban Z. Kárpát Dániel. A Jobbik képviselője szerint csupán a nyomor költségvetését kozmetikázzák.

A politikus elmondta, a villanyszámla csupán 3-4 százalékot csökken, mivel három fő részből adódik a végösszeg. A részek az áram költsége, a villamoshálózat használati díja és az adók, egyéb pénzügyi adalékok. Rámutatott, a Magyar Közlönyben vázolt tíz százalékos csökkentés távol áll a valóságtól.

Z. Kárpát Dániel szerint a multicégek bekebelezték a közműveket, az extraprofitot pedig kiviszik az országból, ráadásul az adófizetők költségén. Leszögezte, a stratégiai közműveket állami tulajdonba, vagy szigorú ellenőrzés alá kell vonni, és vissza kell szerezni az elúszott pénzeket.

A képviselő szerint fontos lenne az továbbá, hogy a polgárok jobban átláthassák a számlákat és költségeiket, hogy panasszal tudjanak élni visszaélések esetén. Ezenfelül várható lesz, hogy a cégek szigorítanak a behajtásokon is, így pótolva a kieső bevételt.

Z. Kárpát Dániel elmondta, a Jobbik szerint nem 3-4, hanem 30-40 százalék csökkentés lenne helyénvaló, mivel ennyivel többet hajtanak be a reálisnál a szolgáltatók. A nemzeti radikális párt csomagot fog benyújtani a hitelkárosultak de leginkább az összes állampolgár védelmében, amiben csökkentenék a közmű költségeit és szigorítanák a cégek feletti ellenőrzést.

Népszava - alfahir.hu

 

Ez a bejegyzés közzétéve Egyéb kategória. A következő témákban: permalink.