Van-e rabszolgamunka a magyar divat mögött?

Legksbb az alapanyagoknl kvethetetlenn vlik, hogy tisztessges krlmnyek kztt vagy szutykos bangladesi zemekben, rabszolgamunkval kszltek-e a magyar divattermkek. Itthon eddig mg senki nem krdezett r, hogy a magyar htter divatmrkk termkeit hol s hogyan gyrtjk. A titkot pedig nhny kivtellel rzik a cgek – a Tisza Cip, a minden plzban megtallhat Mayo Chix, a Sherpa vagy a Retro Jeans is a hallgatst vlasztotta. Csak nhny cg vllalja bszkn, hogy itthon varrat, a textileket viszont knytelen klfldrl beszerezni

Magyarorszgi forgalmaz a Mayo Chix – csak ennyi derl ki a magyar htter divatcg, a tbbnyire plzkban brelt zleteket mkdtet Mayo Chix ruhinak a cmkirl. Arrl, hogy a textil hol kszlt, vagy hol varrtk meg a ruht, egyetlen sz sincs. Csak sejthet, hogy nem Magyarorszgon. Amikor elbb levlben, majd telefonon megkeressk a cget, hogy megkrdezzk, hol s milyen krlmnyek kztt kszltek a termkeik, a mrka pr-ese ellensges hangon kzli, hogy egyltaln nem biztos, hogy ezekre a krdsekre k akarnak vlaszolni. Azrt meggri, hogy megkrdezi a fnkt, majd tbb nem jelentkezik.

Tucatnyi magyar divatcget krdeztnk meg ugyanerrl, kztk olyanokat is, amelyeket idehaza valsznleg mindenki ismer, de nem is tudja, hogy a magt nemzetkzi mrkaknt pozicionl cg valjban magyar. A megkeresettek kztt volt a Mayo Chixen kvl a Tisza Cip, a Budmil, a Devergo, a Retro Jeans, a Heavy Tools, a Philosophy of Sherpa, a Fundango, a Griff Gentlemen’s, a Roland Divathz, a Sugarbird s az Art’z Modell.

Azrt rdekldtnk a termkeik httere irnt, mert tudni akartuk, hogy a magyar divatot rintheti-e a sweatshopokproblmja. gy nevezik azokat a fknt tvol-keleti ruhagyrakat s varrodkat, amelyek a vgletekig kizskmnyoljk a munksaikat: sokszor bezrjk ket az zemekbe, ahol napi 13-14 rt vagy annl is tbbet dolgoznak egy-kt dollros fizetsrt. A munksok – gyakran mg gyerekek – mindennapos zaklatsnak, megalz bnsmdnak vannak kitve. Az angol kifejezs az izzadsgot jelent “sweat” szbl kpzdtt.

Ezek az zemek annyira gyorsan, olcsn s olyan nagy mennyisgben kpesek ilyen mdszerekkel divattermkeket ellltani, hogy a nyugati vilg legnagyobb fast fashion-cgei s zletlncai az eurpai beszlltkkal szemben ltalban szvesebben vlasztjk ket, s csak a tervezst vgzik el otthon. Biztosat persze csak keveset lehet tudni, mert a cgek rthet mdon nem teszik ki az ablakba, hogy a mr a szezon elejn is lerazva knlt kollekciik cuccai hogyan tudnak ennyire olcsk lenni.

Bangladesben, amely mr ma is megtlti a vilg gardrbjait, tavaly decemberben porig gett egy ilyen zem, benne szrnyethalt 110 varrn. Idn prilisban sszedlt egy msik ruhagyr, maga al temetve 1000 embert. A Clean Clothes Campaign – amelynek 17 orszgban van szervezete, nlunk nincs – a honlapjn most is ppen a Benetton s a Mango mrkk ellen kampnyol, mert ezek a cgek elzrkznak attl, hogy krtrtst fizessenek az rvknak, rokonoknak s tllknek. A Mango s a Benetton men ruhkkal teli Facebook-oldalai meg is teltek a cgeket a felelssgkre figyelmeztet, oda nem ill hozzszlsok szzaival. De nem csak errl a kt vilgcgrl derlt ki, hogy ezeken a nyomorsgos helyeken gyrtattak: a CA, az El Corte Ingls mr tett lpseket az gyben, a Walmart s a Disney viszont kijelentette, hogy nem fizet. Nagy valsznsggel gyrtatott ezekben az zemekben mg az Auchan, a Carrefour, s egy sor nlunk kevsb ismert olasz, spanyol, dn, amerikai, nmet s angol vilgcg is. (A bangladesi ruhaiparrl s az prilisi katasztrfrl itt olvashat bvebben.)

Ruhagyr a bangaldesi Dhakban

Forrs: AFP/Munir uz-Zaman

Pokoli sweatshopok azonban nem csak Bangladesben, Pakisztnban, Indiban, Taiwanon, Knban vagy Vietnamban vannak, hanem pldul a Karibi-trsgben vagy Argentnban (ilyen helyen kszl pldula Zara termkeinek egy rsze is), st, Eurpban is. Olaszorszgban egszen biztosan tbb rabszolgamunkra pl illeglis zemis van, knai bevndorlk szzai-ezrei szabnak-varrnak ezekben. (Itt vanegy korbbi vizsglat arrl, hogy milyen krlmnyek kztt kszlnek a Tesco, a Lidl, az Aldi, a Walmart s a Tesco ruhzaiban rult ruhk, itt pedig egy msik arrl, hogy mi a helyzet a vilg legnagyobb sportmrkival.)

A cmke nem mond semmit

A cmkk csak kevss igaztjk el a fogyasztt, ha tudni szeretn, hogy honnan is szrmazik a ruha vagy cip, amelyet a plzkban megvsrol. A Tudatos Vsrlk Egyesletnek honlapja szerint a cmkben rt orszg – ha van – akkor a szabs-varrs helysznt jelli, de azt mr nemigen tudjuk meg, hol termesztettk a ruha alapanyagul szolgl nvnyt, vagy hol – s hogyan – kszlt a mszlas textil. “Egy mai farmer anyagt Egyiptomban termelik s szvik, Knban festik, Tajvanon varrjk, Svjcban pedig eladjk” – mondott egy pldt Pataki Pl, a Textilipari Mszaki s Tudomnyos Egyeslet vezetje s hozztette, hogy a cmke ezekrl nem ad tjkoztatst, a fogyasztnak pedig a legtbbszr nincs mdja utnanzni.

Kivve akkor, ha tudatosan keresi a megklnbztet jelzseket. Van tbb ilyen is, pldul az ko-tex nemzetkzi minsts – az ilyen cmkvel elltott ruhk kontrolllt gyrtsi folyamatban kszlnek, kolgiai szempontbl rendben vannak, emberre veszlyes anyagokat nem hasznlnak fel hozzjuk. zsiai cgek kztt is van olyan, amely megszerezte ezt a minstst – jegyezte meg. Pataki azt mondta, hamarosan bevezetik az ko-tex minsts kiterjesztst is, amely mr arra is egyrtelm garancit jelent majd, hogy a textilek fenntarthat mdon, gyerekmunka nlkl, rendes krlmnyek kztt kszltek.

Ha azonban nincs ilyen minsts a termkeken – mrpedig nem kell, hogy legyen, ugyanis a divatrukra nincs ilyen ktelez szablyozs -, akkor a gyrtsi folyamat rszletei titokban maradnak. ppen erre voltunk kvncsiak a magyar cgeknl, ugyanis – mint kiderlt – ezt korbban mg senki nem krdezte meg tlk. Nem tudott a gyrtsi htterkrl rszleteket az ipargi szervezet, a Textilipari Egyeslet, sem a Greenpeace vagy a Tudatos Vsrlk Egyeslete.

A megkeresett tizenkt magyar cgbl csak ngyen adtak rdemi vlaszt – a Roland Divathz, a Sugarbird, az Art’z Modell s a Devergo. k mindannyian azt mondtk, sweatshopoknak a kzelben sem voltak a termkeik. A Budmil csak annyit kzlt, hogy van magyar s keleti beszlltjuk is. A tbbiek vagy vlaszra sem mltattak – mint pldul a Sherpa, a Retro Jeans vagy a Heavy Tools -, a nyri szabadsgokra hivatkozva nem vlaszoltak, vagy kijelentettk, hogy nem akarnak a cikkben szerepelni, mint pldul a Tisza Cip.

A nyomor nem trendi

Mi elhatroldunk attl, hogy hbrrt knai gyerekek varrjanak! – jelentette ki hatrozottan Jagasics Hedvig, a Sugarbird tulajdonosa. A pr ve indult cgnek a mottja is az – magyarzta -, hogy “divatba hozzuk a magyart”. Emiatt kizrlag itthon gyrtanak, szabnak, varrnak, filmnyomnak, a munkaer is magyar. “Nem vagyunk hajlandak klfldrl rut behozni s tcmkzni, ahogyan tbb magyar divatcg teszi” – fogalmazott, br nem nevezte meg ezeket a cgeket. Csak egyvalami nem magyar: a textil, ugyanis itthon nem lltanak el alapanyagot, ezrt olasz, francia, nmet s lengyel anyagokat vsrolnak. A tulajdonos szerint tny, hogy ezek miatt jval drgbb nluk minden termk, mint a multiknl, de szerinte mkdik a modell, s remlhetleg egyre n majd az igny az “eurpai minsg” irnt.

Bdi Sylvi mutatja a Sugarbird egyik ruhjt egy budapesti divatbemutatn

Fot: Plyi Zsfia – Origo

“A Devergo bszke arra, hogy termkei versenyezni tudnak a multinacionlis vllalatok – sokszor llami tmogatst lvez – a harmadik vilg gyermekmunkjval, tbb tz- vagy szzezer darabos szriban gyrtatott termkeivel” – rta a fknt farmernadrgjairl ismert cg a krdseinkre. A Devergo eszerint minsgi, kis szris, egyedi termkeket elllt zemekben gyrtat, “a termkek tbb mint fele az Eurpai Uni orszgaibl kerl ki, ott gyrtjk az els gombtl az utols crnig”. A farmerek Olaszorszgban s Grgorszgban kszlnek, az utcai cipk olasz, romn, spanyol, grg s portugl zemekben. A sportcipket Knban gyrtjk, a fels ruhzatot Knban, Indiban, Magyarorszgon, valamint Trkorszgban s Grgorszgban.

A cg szerint a Devergo emberkzpont hitvallsba – “mely az rmben, barti hangulatban, trendi, modern krlmnyek kztt alkot, fiatal kreatv emberekrl szl” – nem fr bele a “nyomorban, gyermekkezekbl kikerl termkek forgalmazsa, mg akkor sem, ha ez risi haszonnal kecsegtet”, rta a cg, amely szerint “ettl van lelke minden Devergo termknek”.

A Roland Divathz beszerzsi igazgatja, Debreceni Dniel szerint az ltaluk forgalmazott frfi konfekci – ltny, zak, nadrg, kabt, ing, nyakkend – alapanyagait “tradicionlis eurpai gyrtktl” szerzik be. A minsg az els szempont, mondta, emiatt a sajt budapesti zemkben, vagy a krnyez unis orszgokban mkd “fels kategris konfekci gyrakban” kszlnek a darabok. Ez a garancia arra, hogy a munksok eurpai krlmnyek kztt dolgoznak s tisztessges brt kapnak – lltotta.

Nem lehet megszni a Tvol-Keletet

Az Art’z Modell huszont ve teljesen magyar tervezs s kivitelezs – mondta az Orignak Glatz Gbor, a cg egyik tulajdonosa. Ceglden van sajt manufaktrjuk, ahol csak bejelentett munksokkal dolgoznak. Ez elg klnleges szerinte, mert van olyan magyar cg – pldul a sportruhkat gyrtk kztt -, amely mr a darabjai tervezst is Tajvanon csinltatja. A kisebbeknek pedig nincs sajt gyrtkapacitsuk, inkbb bedolgozi hlzatot ptettek ki, mint pldul a Nanushka – tette hozz.

“Az alapanyag viszont gond, azt mi is gy vesszk” – mondta. Magyar alapanyaggyrts ugyanis gyakorlatilag nem ltezik, a rgi nagyzemek mr rgen tnkrementek. A megmaradt hazai varrodk viszont szerinte rendes helyek, a varrnk nem garzsokban varrnak, hanem vllalhat krlmnyek kztt. Ez korbban nem gy volt – jegyezte meg.

Eurpban tervezik, zsiban ksztik

Forrs: AFP/Munir uz-Zaman

Az Art’z Modell ruhihoz a textileket ugyan olaszoktl s franciktl vsroljk, de a cgvezet biztos benne, hogy nagy rszben valjban tvol-keleti rukat vsrol. Az olasz s francia textilgyrtk ugyanis megvettek tvol-keleti gyrtkapacitsokat. “Amikor erre rkrdezek, nyltan megmondjk, hogy keletrl szrmazik, de sejteni is lehet, hiszen a teljests hnapokba telik” – fogalmazott.

Nhnyrl anyagrl, pldul a gyapjrl lehet tudni, hogy vllalhat krlmnyek kztt kszl az alapanyag, msokrl nem. Volt mr, hogy Olaszorszban benyitott egy zembe, ahol teljes volt a sttsg, mert nappalra eldugtk a feketemunksokat. Npolyban pedig kontnervarrodkrl is lehet hallani – mondta Glatz arra utalva, hogy kizskmnyols nem csak a Tvol-Keleten fordul el.

Glatz Gbor szerint egyszer oka van ennek: Nyugat-Eurpban csak aranyrban dolgoznak mr az emberek, a knnyipar amgy is energiaignyes iparg, ezrt termszetes, hogy keresik az olcst a cgek. A kicsik pedig – tette hozz – szintn knyszerplyn mozognak, mert sokszor rlnek, ha kis tteleket is eladnak nekik, ezrt sok lehetsgk nincs moralizlni azon, hogy az anyagok hogyan is kszltek.

A tmt folytatjuk, ha informcija van arrl, hogy a magyar divatcgek termkei pontosan hol s milyen krlmnyek kztt kszlnek, krjk ossza meg velnk a hirek@origo.hu cmen!

Article source: http://www.origo.hu/itthon/20130807-a-magyar-divat-is-bangladesbol-jon-sweatshopok-a-magyar-ruhaipar-hattereben.html


Cimke:

Ez a bejegyzés 2013. augusztus 12. hétfő 05:16, perc időpontban készült a ” Egyéb” kategóriában.
Ha nyomon szeretnéd követni akkor add a hircsatornákhoz RSS 2.0.

Article source: http://rajtmester.hu/?p=19515